MK | EN | SQ

skopje.gov.mk
Официјален портал на Град Скопје

ПРОГРАМА - БЕЛА НОЌ 2006


ПЛОШТАД МАКЕДОНИЈА


21,00 часот- Спектакуларен театарски перформанс ХЕЛОС 2, Трупа Малабар, Франција

24,00 часот - ДЈ Аитор РОНДА (Барселона, Шпанија)


МУЗЕЈ НА ГРАД СКОПЈЕ


20,00 часот - Обраќање на Градоначалникот на Град Скопје,  г-дин Трифун Костовски

Сала 1: “Полски народен украс од хартија и неговата современа примена”, гостување на Народен етнографски музеј од Варшава, Полска
Сала 2: Премиерна презентација на неолитската скулптура АДАМ ОД МАКЕДОНИЈА, неолитска населба кај с. Говрлево-Скопје
Отворено графичко студио: “Слики звуци од кибер просторот” 
   (Дигитални отпечатоци: Александар СТАНКОВСКИ,  Горан ДАЧЕВ, Антонио ДИМИТРОВ, Марјан КАМИЛОВСКИ, Натали НИКОЛОВСКА, Лара ТАШКОВСКА, Филип МИТРОВ, Борис ПЕТРОВСКИ. Анимации: Жанета ВАНГЕЛИ, Андреј МАРЈАНОВИЌ, Милан КРСТЕВСКИ, Музички перформанс: Нора СТОЈАНОВИЌ)
Плато пред Отворено графичко студио: Борис ПЕТРОВСКИ-    инсталација

22,30  часот - Сала на постојана археолошка поставка: Тони Китановски Трио (Тони КИТАНОВСКИ-гитара, Александар СЕКУЛОВСКИ-тапани, Иван БОЈКОВ-бас)

КУЛТУРНО ИНФОРМАТИВЕН ЦЕНТАР

19,30 часот - Салон 1 и 2, Продажен салон:
Изложба на селектирани автори од  12-то Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот, Неапол 2005, Италија; во соработка со  ВЈСЕМ и “Асоцијација за меѓународна младинска соработка” (АММС)-Скопје
(Италија: Масимилиано Пелети  “Деструцтион оф Силенце”, инсталација; Масимо ДИ РОКО Ценрифугхе д’аморе, инсталација; Александро ПАСАРО Цомуне пассионе, инсталација;

Хрватска: Петра ГРОЖАЈ “Иннер цхилд”, 4 слики; Ана ХУШМАН “Плац”, видео инсталација;  Мирјана БАТИНИЧ “ЕЏ ВОТО”,  видео инсталација; Петар МИШКОВИЌ, Ивана ФРАНКЕ, Леа ПЕЛИВАН: видео презентација, Тома ПЛЕЈИЧ  Фрамењоркс, видео инсталација;
Македонија: Гордана ВРЕНЦОСКА “Магија на Заведувањето”, Борис ШЕМОВ “Дозирана Страст”, Вук МИТЕВСКИ, Игор НОЕВ “Ентериерно осмислување на просторот”;
Србија: Маја БЕГАНОВИЌ, Ива СУЛОВИЌ, Миша ЌОСОВИЌ)

20,00 часот - Кул Парк: Стрип работилница - Младински центар ПОГОН

23,00 часот - Кул Парк: Музичка група ФОЛТИН


МЛАДИНСКИ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР

20,00 часот - Галерија на МКЦ: Изложба на Нина ТОДОРОВИЌ, “Геометрија на несоницата”, дигитални отпечатоци, 2004-2005, Белград, Србија

22,30 часот - Кино Фросина: Селектирани краткометражни филмови, арт видео и анимации прикажани на ВЈСЕМ- Биенале на млади уметници од Европа и Медитеранот (Енрико КАРОТИ “Анд ѕет И’д маде а ноте оф ит”)

ПЛАТО ПРЕД МКЦ - видео проекции на отворен простор

Селектирани видео дела од Турција во соработка со куратор Башак ШЕНОВА, НОМАД, хттп://њњњ.номад-тв.нет , Истанбул,Турција
 
22,00 часот - Вертиго Ентраппед Волуме 3, (30 мин)
(Осман БОЗКУРТ “Ауто-Парк: Тхе Хигхњаѕ Паркс оф Истанбул”, 2003; Христина ИВАНОСКА  “Њхат’с бехинд (Тхе Урбан Прототѕпес Пројецт)”, 2003;  Ерхан МУРАТОĞЛУ “И/О Интерфаце Оверблоатед”, 2005; Гулсун КАРАМУСТАФА “Макинг оф тхе Њалл”, 2003)

22,30 часот - Еџтрацтс фром НОМАД арцхиве, (30 мин.) 
(Еџтра СТРУГГЛЕ “Туркисх Лигхт Артс”, 2002; Ерхан МУРАТОГЛУ  “Нигар”, 2006; Селда АСАЛ & Церен ОЅКУТ “Лост Постцард”, 2004/05; Селда АСАЛ, “Фоур даѕс ин Цаир”, 2005)

24,00 часот – Гоффее њитх сугар – Оццуренцес, (35 мин).
(Красимир ТЕРЗИЕВ  “То њхом ит маѕ цонцерн”, 2001; Даниела КОСТОВА “Фаир плаѕ 2”, 2001; Николај ЧАКИРОВ “011101100110010111001001101100101”, 2001; Камен СТОЈАНОВ & Василена ГАНКОВСКА “Гастрономѕ ас а глобал еффецт”, 2004; Борјана ПАНДОВА & Тодор КАРАСТОЈАНОВ, “Њхатевер –Адверт лабораторѕ”, 8 видеа, 2004)

18.00-03.00 часот - Планетариум


ДОМ НА КУЛТУРА “КОЧО РАЦИН”

20.30 часот -Изложба на дела од рачно изработена хартија на  НВО МЕДЦЕЛ (студенти и дипломирани уметници во класа на проф. Симон ШЕМОВ)

22.00 часот - Концерт на популарна музика на Камерен оркестар “Скопски солисти” под раководство на Васил Атанасов

23.15 часот - Модерен балет - Балетско студио “Ребис”

00,15 часот - Видео инсталација, ФРУ& Филип Јовановски,  “Аре ѕоу талкинг то ме”, 2006  (фасада и галерија)

00,30 часот - Видео проекции на Марија Божиновска Џонс(фасада)

ДЕТСКИ КУЛТУРЕН ЦЕНТАР КАРПОШ

18,00 часот - Изложба на најуспешните фотографии од “Априлијада 2006”

18,00 часот - Хуманитарна акција  “Играчка за моето другарче”

19,00 часот - Претстава за деца со драмски, музички и фолклорни  точки во соработка со основните училишта од Скопје

ГРАДСКА БИБЛИОТЕКА “БРАЌА МИЛАДИНОВЦИ”

19,00 часот - Изложба на стари книги од фондот на библиотеката кои    
датираат од ЏВИ-ЏЏ век
Изложба на фотографии “Скопје некогаш и денес”, во сопственост на Библиотеката  “Браќа Миладиновци” превземени заедно со хемеротека од НИП “Нова Македонија”

20,00 часот - Поетска вечер “Поетите за Скопје” (Михаил РЕНЏОВ, Славка АРСОВСКА, Илхами ЕМИН, Ристо ЈАЧЕВ, Раде СИЛЈАН)
Презантација на издавачки куќи и преставување на најновите наслови од македонската книжевност
Презентација на интернет страницата на библиотеката

22,00 часот - Настап на музички бенд

ЗООЛОШКА ГРАДИНА

18,00 часот - Зоолошка градина и Здружение за заштита на животните организираат пунктови за промовирање и собирање на доброволни прилози за животните
Аукција на дела на учениците од ДСУПУ “Лазар Личеновски” 

УНИВЕРЗАЛНА САЛА

22,00 часот – Театарска претстава “Лисистрата” –античка грчка комедија – Аристофан, режија Ирини Коноидари – Грција  


ПЛАТО ПРЕД ДОМ НА АРМ

18,00 часот - Промоција на спортот мечување

18,00 часот - Ревијален натпревар во бадминтон 

УЛИЦА МАКЕДОНИЈА

22,30 часот - Уличен перформанс:
Пане ТЕМОВ и “ОНЕ ЊАЅ”- магионичари, изведба со балони
Александер Тхе Греат - кукларство
“Фуззбуббле”“- жонглери 

ГРАДСКИ ТРГОВСКИ ЦЕНТАР

23,00 часот - Скали од страна на плоштад: Полноќна  модна ревија на
Модно Студио “Црнокрак”-колекции: “Цаллиопе” и ТЕРРАНОВА®

22,00 – 00,00 часот – Приземје - екран на СцреенНет - видео арт (Марија БОЖИНОВСКА ЏОНС: “УНтитлед”, 5 мин, “Цхоосе оне оф тхе фоллоњинг титлес: а) Медиа ат Њар б) Њар ин тхе Медиа ц) Медиа ин Њар д) Медиа, тхе Њоррѕинг”, 4,15 мин; Горан КОСТОВСКИ ИНД.О.Г : “И'м нот фром боџ социетѕ”, 1,22 мин, 2006,  “Тхис ис нот а политицал мессаге”, 0,47 мин, 2006, “Ррунинг фром трасх”, 4,56 мин, 2006, “Видео трасх рецѕцлинг тхе атмосферес фром цитѕ”, 11,08 мин, 2005/06)

КЕЈ 13 НОЕМВРИ

17,00-20,00 часот - Втор традиционален турнир во Стреетбалл помеѓу средните училишта на Град Скопје

23,00 часот - Котвата на бродот Скопје “Поезија на отворено” во соработка со Културна установа “Блесок”- Скопје њњњ.блесок.цом.мк  (Елизабета БАКОВСКА, Јовица ИВАНОВСКИ, Тихомир ЈАНЧОВСКИ, Никола МАЏИРОВ, Славе ЃОРЃО ДИМОСКИ, водител Џабир ДЕРАЛА)

PRESS TO EXIT project space

(Швајцарска амбасада, Максим Горки 19)

24,00 – 02,00 часот - видео приграма: “Урбана култура и нарација: избор на дела од млади македонски филмски автори”
(Наташа ДИМИТРИЕВСКА, “Силенце оф тхе ламб”, 2004, 2 мин; Дарјан ПЕЈОВСКИ, “Цитѕ бус сѕмпхонѕ”, 2003, 10 мин; Саша СТАНИСИЌ, “Златко легна на креветот и не сака да стане”, 2004, 15 мин; Борјан ЗАФИРОВСКИ, “Тхе портраит оф тхе Ѕоунг Артист ин тхе 21ст Центурѕ”, 2001, 7:52 мин; Вардан ТОЗИЈА, “Исклучок”, 2006, 12 мин; Ѓорче СТАВРЕСКИ, “Мишо”, 1999, 13 мин)

 
Назад   

Креиран од lsrazvoj на 26.09.2006
ИНСТИТУЦИИ

 

НАЈАВИ
30.11.2019 ЗАПОЧНА ПОСТАПКАТА ЗА СУБВЕНЦИОНИРАЊЕ НА ГРАЃАНИТЕ ЗА НАБАВКА НА ИНВЕРТЕР КЛИМА УРЕДИ
30.11.2019 СУБВЕНЦИИ ЗА НАБАВКА НА ПЕЧКИ НА ПЕЛЕТИ
30.11.2019 ГРАД СКОПЈЕ ПРОДОЛЖУВА СО СУБВЕНЦИОНИРАЊЕТО НА ЧИСТЕЊЕТО НА ОЏАЦИТЕ ВО СКОПЈЕ
ПРОЦЕДУРИ И УСЛУГИ ЗА ЛОКАЛНИ ДАНОЦИ .

Facebook       Twitter        Youtube Channel

 


Администрација |  Контакт |  Прашања |  Разгледници
Copyright(C)2009 Град Скопје
Посетители: 13080262