MK | EN | SQ

www.skopje.gov.mk
Официјален портал на Град Скопје
Времето во Скопје
Прогноза
Архива на вести
Период: Клучни зборови
  Од:   До:   
АКТИВНОСТИ ОД ОБЛАСТА НА ЗАШТИТАТА НА ЖИВОТНАТА СРЕДИНА НА ПОДРАЧЈЕТО НА ГРАД СКОПЈЕ ЗА 2019 ГОДИНА 09.01.2019
Во салата на Советот на Град Скопје денеска (09.01.2019 година, среда), се одржа презентација на Програмата на активности од областа на заштитата на животната средина и природата на подрачјето на Град Скопје за 2019 година, со цел запознавање на јавноста со планот на мерки што ќе се преземат во сферата на заштитата на животната средина. ...   повеќе
27 ПРОСЛАВА НА БАДНИК ПРЕД СОБОРНИОТ ХРАМ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ 06.01.2019
Пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ денеска /06.01.2019 година, недела/ се одржа традиционалниот народен собир по повод големиот христијански празник Бадник. Кум на годинешното одбележување на Бадник во Скопје е Љупче Николовски, бизнисмен, сопственик на фирмата „Белина“, додека здравичар е Миливое Алексиевски, резбар, потомок од познатата мијачка тајфа Мирчевци и тренер и инструктор по пливање. ...   повеќе
ЕКИПИТЕ НА ЗИМСКАТА СЛУЖБА ГО РАСЧИСТУВААТ СНЕГОТ ОД КОЛОВОЗИТЕ, ТРОТОРИТЕ И ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ 06.01.2019
Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и тротоарите на градските улици и булевари. Покрај коловозите, екипите на јавните претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“ на терен со механизација и рачно го чистат снегот од тротоарите, додека екипите на ЈП „Водовод и канализација“ работат на чистење на сливниците. ...   повеќе
АПЕЛ – ДА НЕ СЕ ПАЛАТ ОГНОВИ НА ОТВОРЕНО 04.01.2019
Град Скопје апелира до граѓаните да се воздржат од палење огнови на отворено по повод прославата на божиќните празници со цел да се заштити животната средина и амбиенталниот воздух. ...   повеќе
ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ШИЛЕГОВ ГО ПОСЕТИ ПРВОТО РОДЕНО БЕБЕ ВО СКОПЈЕ ВО 2019 ГОДИНА 01.01.2019
Градоначалникот Петре Шилегов, министерот за здравство, Венко Филипче и министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска денеска во ЈЗУ „Универзитетска Клиника за Гинекологија и Акушерство – Скопје“ го посетија првото бебе кое се роди во Новата 2019 година. ...   повеќе
 
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...

| Најава
Администрација |  Контакт |  Прашања |  Разгледници
Copyright(C)2009 Град Скопје
Посетители: 12234132